Różaniec do Najświętszej Maryi Panny i Psałterz Maryjny

Można założyć, że o Różańcu do NMP słyszeli wszyscy, lecz wiele osób nie słyszało o Psałterzu Maryjnym. Różaniec jest Modlitwą Kościoła, w której rozważa się fakty z życia Pana Jezusa i Matki Bożej.

Psałterz Maryjny i Psałterz ogólnie


Psałterz Maryjny podobny jest do Różańca Maryjnego. Na początku XV wieku bł. Dominik z Prus, który był mnichem wyróżnił w życiu Pana Jezusa i Maryi aż 50 tajemnic, to znaczy specjalnych momentów w ich życiu. Wszystkie tajemnice podzielił na trzy etapy życia Jezusa i Maryi. Do połowy XV wieku rozesłał taki Różaniec do klasztorów w Europie. I tam praktykowano ten Psałterz Maryjny.
Psałterzem nazywana jest też księga zawierająca Psalmy będące Modlitwami. Psałterzem są nazywane również Księgi Liturgiczne, śpiewniki w chrześcijaństwie i w Judaizmie.

Maryjny Różaniec z bursztynu


Każdy Katolik wie, jak odmawiać Różaniec. Wielu Katolików nie rozstaje się z Różańcem i odmawia go każdego dnia. Różańce wykonuje się z paciorków drewnianych, szklanych, z tworzywa sztucznego, a nawet z metalu szlachetnego. Niektórzy posiadają Różaniec z bursztynu. Albo Różaniec, którego paciorki pochodzą z drzewa różanego. Taki pachnący różami Różaniec można kupić nie tylko w Watykanie, czy w Ziemi Świętej, lecz również w Polsce. Drewniane paciorki Różańca wydają przyjemny zapach i na dodatek posiadają piękny odcień bordowego koloru. Lecz dla wielu osób to Różaniec z bursztynu jest najpiękniejszy.

Ciekawostki o bursztynie


Sama nazwa „bursztyn” pochodzi z języka niemieckiego i oznacza kamień, który się pali. Bursztyn jest ciekawym kamieniem, gdyż występują w nim skamieniałe organizmy. Chlubą napawa nas Polaków fakt, że największe i międzynarodowe targi bursztynu na świecie odbywają się w Polsce, a dokładnie w Gdańsku.