Rodzaje lampionów na roraty

W ostatnich latach, jeszcze bardziej niż kiedyś, popularnością cieszą się lampiony adwentowe, które zabiera się ze sobą na Msze Święte zwane roratami.

Adwentowe oczekiwanie

lampion na roraty dla całej rodzinyOkres adwentu, czyli oczekiwania na święta Bożego Narodzenia ma bardzo duże znaczenie w obrządku katolickim. Najważniejsze są wtedy tak zwane roraty, to znaczy Msze poranne poświęcone Najświętszej Maryi Pannie. Odbywają się one około 6 rano, czyli wtedy, kiedy w grudniu jest jeszcze zupełnie ciemno. Dlatego też, już od jakiegoś czasu bardzo ważnym elementem rorat stały się lampiony. Mają one symboliczne znaczenie, bo wiążą się z oczekiwaniem na przyjście światłości – to znaczy Jezusa Chrystusa.

Lampion na roraty

Dla każdego katolika ma on oczywiście znaczenie symboliczne, ale wiadomo, że liczy się także estetyka jego wykonania. Dlatego też obecnie wybór lampionów jest naprawdę ogromny. W różnorodnych ofertach sklepów z dewocjonaliami znaleźć więc można tradycyjne, to znaczy jednokolorowe modele, bardzo często ze szklanymi witrażami i poręcznym uchwytem. Bardzo często lampiony kupić można także w sklepach z wyposażeniem wnętrz (są one tu zazwyczaj białe lub czarne). W różnorodnych sklepach internetowych występują lampion na roraty, które są nietuzinkowe, bo np. wykonane ręcznie, z różnych materiałów. Posiadają one wtedy niesamowite detale i ozdoby, takie jak np. fragmenty rośli, czy ręcznie wykonane obrazki (przykładowo wykonane na szkle. Z tak bogatej oferty zarówno dzieci, jak i dorośli na pewno znajdą coś dla siebie. Nie można zapomnieć także o tym, że tego rodzaju lampion adwentowy można wykonać także samodzielnie. Zrobić go można wtedy z papieru albo słoika, a uchwyt ukręcić można z drutu. Jeśli chodzi zaś o sposób oświetlenia, to do niektórych lampionów wkłada się zwykłe świeczki, inne zaopatrzone są w diody na baterie.