Jakie naczynia liturgiczne warto znać?

Należy mieć świadomość, że naczynia liturgiczne towarzyszą księdzu w trakcie wykonywania obrzędów religijnych. Można wyróżnić bardzo dużą liczbę naczyń liturgicznych, które mają różne zastosowanie. Mogą być one wykonane z różnych materiałów np. szkła czy mosiądzu. Jakie naczynia liturgiczne warto znać?

Kielich

Ksiądz z wspomnianego naczynia liturgicznego wypija konsekrowane wino. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że kielichy mszalne przeważnie wykonywane są ze szlachetnego metalu, który na pewno nie ulegnie korozji. Naczynie liturgiczne może być jednak zrobione także z innych materiałów, jednak wnętrze powinno być złocone.

Patena

Patena jest z kolei bardzo istotnym naczyniem liturgicznym w kształcie talerzyka, głębokiego talerza lub półmiska. Przeważnie służy księdzu do podawania hostii. Warto wiedzieć, że patena występuje w różnych odmianach. Przeznaczeniem głębszych i większych naczyń liturgicznych jest przechowywanie komunikantów.

Jakie naczynia liturgiczne warto jeszcze znać?

Nie można oczywiście zapomnieć o ampułce. Jest to w najprostszym możliwym ujęciu rodzaj dzbanuszka lub buteleczki. Warto również mieć świadomość, że omawiane naczynie liturgiczne bardzo często wykonane jest z kryształu lub ze złota. Ampułka wykorzystywana jest do przechowywania wody lub wina, które jak wiadomo są konieczne w trakcie przeprowadzana obrządków. Naczynia liturgicznego używa się także do puryfikacji puszki, pateny, kielicha.